Odešel Jaroslav Doubek - rychlobruslař který sahal i po světovém rekordu - Rychlobruslení Žďár nad Sázavou

Odešel Jaroslav Doubek - rychlobruslař který sahal i po světovém rekordu - Rychlobruslení Žďár nad SázavouOdešel Jaroslav Doubek - rychlobruslař který sahal i po světovém rekordu

Čs. rychlobruslení se loučí s mistrem sportu Jaroslavem Doubkem (86). Chvíli mu patřil i světový rekord

 

Praha – 25. července 2017: Víte, že více než stotřicetileté čs. rychlobruslení mělo svého světového rekordmana už před novodobou érou olympijské vítězky Martiny Sáblíkové? Byl jím v lednu 1955 rodák z Prahy Jaroslav Doubek. Na distanci 1000 metrů, a poněkud kuriózně…

Jen pár minut, než závod skončil. Reprezentanta Československa, jenž zabruslil kilometr za 1:27,8 min., v tu chvíli ve světovém rekordu, do skončení závodu stihli předjet tři rychlobruslaři Sovětského svazu. A na jméno nejrychlejšího z nich, Jevgenije Grišina, později 4násobného vítěze OH, byl do historie zapsán světový rekordní certifikát. A tento Grišinův světový rekord pak vydržel nepředstižen dvanáct roků…

Jaroslav Doubek, rychlobruslař, úspěšně se soupeři závodící někdy i na kole, patřil k největším osobnostem československého a českého rychlobruslení.

Medailista světové Univerziády (1952) se ocitnul ve skupině vojenských nováčků – cyklistů, která byla roku 1953 vyslaná do městečka Svratka ve studeném regionu Vysočiny proto, aby vlastnoručně postavila rychlobruslařský ovál se zázemím. A aby se v pilném tréninku připravila i na reprezentaci země v rychlobruslení. Sportu, který nabízel množství medailí i na zimních OH. Idylická zima 1953/1954 pak zaznamenala 102 nové československé rychlobruslařské rekordy.

Zahraničním soupeřům naši dokázali pár let konkurovat, ale jakmile konkurence začala využívat i dlouhých oválů s umělým chlazením ledu, a brzy poté i rychlobruslařských krytých hal s umělými ovály délky 400 m, tempo a pozice jsme neudrželi. A jinou metodikou a s ještě ambicióznějšími výsledky přišla až éra trenéra Petra Nováka a 3násobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové. Na dlouhou dráhu s umělým ledem rychlobruslení v ČR, především mládež, čeká doposud.

X

Jaroslav Doubek, mistr sportu v rychlobruslení, čs. olympionik (1955), závodící a trénující během své sportovní kariéry především v klubech v Praze, Svratce, Žďáru nad Sázavou, později ve Středočeském a Jihočeském kraji, určitý čas i jako trenér reprezentace, zemřel o víkendu v Jindřichově Hradci, ve věku 86 let. Poslední rozloučení s ním proběhne v tamní Smuteční síni krematoria v pátek 28. 7. 2017 v 11 hodin.

 

(víc info: fb ZLATÉ BRUSLE, viz: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1119760201492277&id=583348511800118&substory_index=0)

Zdroj: ČSR a 731656834, e-m.: viamedia.cz.eu@email.cz

ZvětšitZvětšit


<< Zpět

Podporují nás:

Sportis
příspěvková organizace města Žďár nad Sázavou
Město Žďár nad Sázavou
kraj Vysočina
Český svaz rychlobruslení
Český svaz kolečkového bruslení
SATT a.s.
Činnost je zaměřena na poskytování kvalitních a spolehlivých služeb zejména v oboru teplárenství a telekomunikací. Zajišťujeme dodávku tepla do 70% Města Žďár nad Sázavou a ve špičkách i výrobu prostřednictvím vlastní kotelny. Za použití nejmodernějších technologií nabízíme vysokorychlostní internet a digitální kabelovou televizi
HELPING VÝŠKOVÉ PRÁCE s.r.o.
Naše společnost se zaměřuje na širokou škálu výškových prací od čištění skalních stěn, přes nátěry konstrukcí, až po vrtací a sanační práce. Kompletní seznam najdete v sekci služby.
Technik für Möbel Hettich
NOMINAL
NOWIS Team
Tým vedený trenérem Petrem Novákem obsahuje vycházející hvězdy světového rychlobruslení, ale i velké juniorské talenty. Zaměření týmu není pouze na rychlobruslení, ale i na silniční cyklistiku a in-line bruslení.
AUTOCONT
Portfolio řešení a služeb

AutoCont se mnoho let zaměřuje na poskytování komplexních IT řešení a služeb pro firemní klientelu a státní správu. Postupně se tak propracoval mezi nejvýznamnější společnosti na ICT trhu a AutoCont nabídka pokrývá naprostou většinu potřeb ICT ve firmách a organizacích.

V pěti hlavních oblastech portfolia řešení a služeb je nabízena koncentrovaná zkušenost a know-how z obrovského množství projektů a zakázek nejrůznějších ICT oblastí.

Zavádíme a provozujeme užitečné informační technologie v organizacích.
Zdeněk Mráček - autodoprava a spedice

Působíme na trhu od roku 2003 jako dopravní firma. Od roku 2011 jsme rozšířili zaměření o zprostředkování přepravy - zasilatelství.
Jsme perspektivní a stále se rozvíjející firma s vysokou kvalitou všech služeb dle přání našich zákazníků. Klademe velké požadavky na celý průběh přepravy, především na dodržení termínů, čistotu vozidel a ochranu zboží.

Všechny zásilky jsou pojištěny proti poškození v průběhu přepravy, ztráty a odcizení třetí osobou u České pojišťovny do výše 500 tisíc korun. Dle požadavků zákazníka je možné kdykoliv přepravované zboží připojistit na vyšší částku.

Při zprostředkování přepravy klademe důraz na kvalitu, cenu a rychlost doručení a snažíme se tak zákazníkům nabídnout přesně takové řešení, které očekávají.

Velkou výhodou naší firmy je, že sídlíme téměř ve středu České republiky, na Vysočině. Ze Žďáru nad Sázavou proslaveného památkou UNESCO - Poutním kostelem svatého Jana Nepomuckého - máme blízko do všech koutů republiky a minimalizujeme nájezdové kilometry a čas přepravy zboží.
Králi.cz - tvorba www stránek, webhosting, internetové obchody
KOVO-ŠROT s.r.o.